Alternativní péče o tělo i ducha


O kraniosakrálním ošetření

Kraniosakrální ošetření pracuje se systémem lebka-páteř-křížová kost. Používá tahy nebo tlaky nepřevyšující 5g. Jsou tedy malé (pětikorunová mince váží 4,8 g), avšak pokud působí po delší dobu, jsou velmi účinné, protože v tkáni nevyvolávají obrannou reakci. Tělo pak umožňuje terapeutovi přístup k hluboce uloženým tenzím a blokádám a dovolí jejich uvolňování.

Je to šetrná a přitom účinná metoda, která podporuje přirozenou schopnost těla samo se léčit.

Klient je zcela oblečen a uložen na lehátku. Terapeut lehce přikládá ruce na končetiny, trup a hlavu klienta, vnímá jemné reakce tkání a pracuje s nimi.

Klient se většinou od počátku hluboce uvolní, takže klidně pozoruje, co se v jeho těle děje. Jeho systém, jakmile získá důvěru v terapeuta, dychtivě využije nabídnutý bezpečný prostor a začne se „samosprávkami“.

Pocit uvolnění přetrvává obvykle dlouho po ošetření. Ozdravné účinky této metody se projevují zejména po návratu do obvyklého prostředí klienta.

Ošetřit lze tělesné potíže a bolesti, akutní i chronické nemoci, emocionální nebo psychickou nerovnováhu, nebo „jen“ podporovat dobré zdraví a vitalitu. Indikacemi jsou nerovnováhy systému nervového, imunitního, hormonálního, neuromuskuskeletálního, vaskulárního a respiračního.

Kraniosakrální ošetření je tak šetrné, že je vhodné nejen pro dospělé, ale i pro děti a osoby natolik křehké nebo trpící takovými bolestmi či potížemi, že jinou rehabilitaci nesnesou.

Kraniosakrální ošetření nemá kontraindikace. Pouze některé postupy je nutno vynechat, pokud je u klienta diagnostikováno aneurysma (mozková výduť), mozková příhoda nebo klient nedávno podstoupil ošetření narušující epidurální prostor (epidurální anestezie, obstřiky apod.). Rovněž u některých duševních chorob je nutno být obezřetný (např. schizofrenie).

Jako každá holistická metoda může i kraniosakrální osteopatie dočasně zhoršit stávající potíže nebo vynést na povrch starší traumata jak tělesná, tak psychická. To vše je součástí ozdravných procesů systému a není vhodné je potlačovat. Takové příznaky trvají obvykle několik hodin až dva dny, ale po jejich odeznění se celková pohoda zvýší. Po ošetření je doporučeno pít větší množství vody, nepodnikat nic namáhavého a neusedat ihned za volant auta.

Nejméně první ošetření trvá obvykle 50-60 min., další ošetření mohou být lokalizovaná a tudíž kratší.

Fotografoval Jan Novosád (c)