Alternativní péče o tělo i ducha


O lymfatické masáži

Manuální technika určená speciálně pro odvod přebytečné lymfy z tkání. Provádí se velmi jemnými a pomalými tahy a hmaty dle metody lymfologa MUDr. Bechyněho, CSc., a nikdy není bolestivá.

 

Jelikož lymfatický (neboli mízní) systém není poháněn žádnou pumpou, může v těle docházet k městnání mízní tekutiny. Věčná únava, „zmenšení“ prstýnku na ruce, pocity tíhy v pažích a nohou, zvýšená náchylnost k infekčním chorobám – to vše může znamenat, že organismus sám nestačí odvádět přebytečnou lymfu ven. Zcela zjevně tento stav nastává např. po úrazech nebo operacích – zraněný kotník či koleno zůstávají objemnější a klasická masáž nepomáhá, za jizvou se tvoří otoky... Již vytvořené lymfedémy (otoky např. po odstranění mízních uzlin) pak již patří do rukou zdravotníků.

 

U jinak zdravých lidí mohu použít lymfatickou masáž z důvodů kosmetických a především jako prostředek prevence, např.:

  • pro posílení imunity 
  • při pocitech tíhy a tlaku v dolních končetinách (prevence křečových žil) 
  • jako doplněk detoxikačního nebo redukčního programu 
  • pro regeneraci organismu 
  • při rekonvalescenci po nemoci či operaci (např. lokální přetrvávající otoky, pokud je lékaři nepovažují za zdravotní problém
  • u sportovců před výkonem nebo po něm pro odstranění únavy 
  • při poruchách menstruačního cyklu 
  • zabírá také na některé druhy migrén.

Často se mluví o lymfatických masážích ve spojení s celulitidou. Zde může masáž rozhodně pomoci a výrazně zlepšit vzhled pokožky – avšak je nutno předem poctivě upozornit, že o dokonalém a definitivním odstranění celulitidy hovořit nelze.

 

Po lymfatické masáži je nezbytné pít více vody, aby se tělo mohlo zbavit toxinů co nejrychleji a dosáhli jsme co nejlepšího účinku. Obecně doporučovaný pitný režim obnáší 0,4 l vody na každých 10 kg tělesné váhy denně, a toto množství by se mělo při lymfatické masáži ještě poněkud zvýšit.

Dále by klient po lymfatické masáži neměl v ten den podnikat nic namáhavého – tělo bylo z hlediska lymfatického systému již zatíženo podobně jako dvěma hodinami plavání. Nejlepší je pohodová procházka.

 

Lymfatickou masáž nelze provádět, když je organismus zatížen zejména probíhající onkologickou chorobou, horečnatým onemocněním, infekcí, plísňovým onemocněním, zvýšenou funkcí štítné žlázy, epilepsií, akutním onemocněním ledvin, neléčenými chorobami srdce a krevního oběhu, jater. Při těhotenství se konkrétně lymfatické masáži spíše vyhneme pro její detoxikační účinky, abychom příliš nezatížily plod.

 

V případě pochybností je vždy nutné získat vyjádření ošetřujícího lékaře, zda je lymfatická masáž vhodná.